Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa

Rozległe tereny położone pomiędzy Bornem Sulinowem i Kłominem zajmują ogromne połacie wrzosowisk, które wykształciły się na dawnym radzieckim poligonie.

Wrzosowiska Kłomińskie to fenomen na przyrodniczej mapie Pomorza. Uznawane za największe w Polsce, każdego roku na przełomie sierpnia i września oblegane są przez tłumy spacerowiczów i fotografów. Ciepłolubne zbiorowiska wrzosów jeszcze niedawno były całkowicie niedostępne dla masowej turystyki – w latach 1945-1992 znajdował się tu radziecki poligon, usiany bunkrami i stanowiskami strzeleckimi. Po wyjeździe bratniej armii, dawne tereny wojskowe zostały przejęte przez nadleśnictwo, a wrzosowiska mogły od tej pory cieszyć oczy wszystkich miłośników przyrody i niespotykanych gdzie indziej krajobrazów.

W 2008 r. powstał tu rezerwat florystyczny „Diabelskie Pustacie” o powierzchni 932,5 ha. Dodatkowo teren ten jest chroniony w ramach sieci ochrony siedlisk Natura 2000. W centrum rezerwatu znajduje się 175-metrowe wzniesienie, na którym zbudowano drewnianą wieżę widokową wraz z wiatą rekreacyjną. Na szczyt można dotrzeć z parkingu leśnego, do którego prowadzi kilkukilometrowa droga z Bornego Sulinowa, wiodąca pośród malowniczych, brzozowych lasów. Do Diabelskich Pustaci można się również dostać znakowanymi szlakami rowerowymi: żółtym szlakiem z Bornego Sulinowa lub czarną trasą nr 7 ze Szczecinka.

Wrzosowiska Kłomińskie na mapie turystycznej Borne Sulinowo i poligon radziecki (EKO-MAP 2020)

W Centrum Informacji Turystycznej w Bornem Sulinowie, a także w księgarniach stacjonarnych i internetowych dostępne są mapy turystyczne Borne Sulinowo i poligon radziecki, dzięki którym można łatwo trafić zarówno na Wrzosowiska Kłomińskie, jak i do innych ciekawych miejsc, jak cmentarze wojenne, bunkry i punkty widokowe. Mapa zwiera też informacje o lokalizacji miejsc postojowych, drogach leśnych udostępnionych do ruchu publicznego oraz numeracji dojazdów pożarowych. Dodatkowo zaznaczono aktualne przebiegi znakowanych szlaków rowerowych i ścieżek edukacyjnych.