Jezioro Wilczkowo k. Szczecinka

Wilczkowo w okolicach Szczecinka to jedno z trzech jezior o tej samej nazwie, zlokalizowanych na terenie Pojezierza Drawskiego.

Trójwymiarowa wizualizacja rzeźby dna jeziora Wilczkowo

Zbiornik ma ok. 100 ha powierzchni, 6,6 m głębokości i nieco ponad 7 km długości linii brzegowej. Przy jego południowym krańcu znajduje się wyspa o powierzchni 0,3 ha. Druga, miniaturowa wysepka zlokalizowana jest w północnej części, naprzeciwko miejsca wodowania łodzi, do którego można dotrzeć leśną drogą ze Świątek. Mniejsza z wysepek otoczona jest trzcinami i podwodnymi górkami, które porastają łany rdestnicy i moczarki. Nie brakuje tu stanowisk ryb drapieżnych, toteż warto w tym miejscu zasadzić się na szczupakowe łowy (zwłaszcza, że wilczkowskie szczupaki osiągają niekiedy ponad metr długości, co potwierdzono w niedawnych odłowach kontrolnych PZW). Brzegi jeziora porasta pas trzcin, z którym niemal na całej długości sąsiadują niezliczone grążele i lilie wodne, tworzące naturalne kryjówki dla okazałych linów i płoci. Oprócz pospolitych gatunków ryb, na Wilczkowie trafiają się też węgorze i kilkukilogramowe sandacze.

Jezioro Wilczkowo na przedwojennej, niemieckiej mapie topograficznej

Wilczkowo sąsiaduje ze znanym i lubianym przez wędkarzy Trzesieckiem, które obok Wierzchowa stanowi jeden z najważniejszych akwenów wędkarskich na Pomorzu Zachodnim. Duża popularność Trzesiecka powoduje, że jego mniejszy, południowy sąsiad jest jeziorem nieco zapomnianym, a dzięki temu tutejsza populacja ryb znajduje się w dobrej formie.

 

Wybierając się na ryby warto zaopatrzyć się w dokładną mapę wędkarską, dostępną w Centrum Informacji Turystycznej lub w sprzedaży online, w Księgarni Turystycznej. Dla wędkarzy wspomagających się echosondami, w ofercie wydawnictwa EKO-MAP znajdują się bardzo precyzyjne mapy batymetryczne jeziora Wilczkowo, współpracujące z echosondami Lowrance, Simrad i B&G.

 

Mapa Jezioro Trzesiecko + Wilczkowo (Wydawnictwo EKO-MAP 2018)