Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku
Charakterystyczny, biały budynek, zamykający wschodnie skrzydło czaplineckiego rynku, na pierwszy rzut oka nieszczególnie kojarzy się z tradycyjną architekturą sakralną. Autorem projektu kościoła był Karl Friedrich Schinkel – królewski architekt pruski. Spod jego ręki wyszły szkice wielu budowli, które do dziś można podziwiać m. in. na Pomorzu, w Wielkopolsce, w centrum Berlina i wielu miejscach na terenie wschodnich Niemiec.
Artysta czerpał głównie z nurtów klasycyzmu, niekiedy skłaniając się także ku neogotykowi. Zaprojektowany przez niego kościół w centrum Czaplinka pierwotnie miał przyjąć nieco inną formę, opartą na dwóch bliźniaczych wieżach w części frontowej. Ostatecznie zdecydowano się na mniej skomplikowaną bryłę, która w niemal niezmienionej postaci przetrwała do współczesności. Alternatywny projekt kościoła można zobaczyć na ekspozycji rycin w Muzeum Narodowym w Berlinie.
Budowę świątyni ukończono w 1830 r., przeznaczając ją na potrzeby wyznania ewangelickiego (w przeciwieństwie do kościoła św. Trójcy, gdzie odbywały się msze katolickie). Powstała ona na planie tzw. krzyża greckiego, nawiązując tym samym do romańskiej architektury sakralnej. Podobnie jak w małym kościele, wnętrze urządzono z dużym rozmachem, a ściany i sklepienie zdobione są bogatymi polichromiami. Dzięki stylistyce nawiązującej do wczesnorenesansowych wzorców można odnieść wrażenie, że malowidła są tak wiekowe jak sam kościół. W rzeczywistości jednak powstały w latach 50. XX wieku, a ich autorem jest Władysław Drapiewski – znany i ceniony autor dzieł sakralnych, twórca polichromii w ponad stu świątyniach. Natomiast przedwojenny rodowód mają z pewnością organy, których wykonania podjął się w 1862 r. szczeciński organmistrz Barnim Grüneberg. Ich brzmienie można do dziś kontemplować zarówno podczas nabożeństw jak i w trakcie Letnich Koncertów Organowych.
Źródło:
Powiat drawski dla aktywnych
Przewodnik turystyczny
Wydawnictwo EKO-MAP 2016