Kościół św. Trójcy w Czaplinku

Jednym z historycznych skarbów ziemi czaplineckiej jest kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy, znajdujący się przy ul. Moniuszki, w niewielkiej odległości od rynku.

 

Parafia pw. św. Trójcy

Czaplinek, ul. Moniuszki 20

tel: 94 375 52 35
e-mail: swtrojcaczaplinek@wp.pl

www.czaplinek.salezjanie.pl

„Mały kościół” (nazywany tak niekiedy dla odróżnienia od znacznie młodszej, ale też większej świątyni przy rynkowym placu) wzniesiono na przełomie XIV i XV w., jest to zatem najstarsza zachowana budowla w mieście. Ten niepozorny, kamienno-ceglany budynek, pozbawiony wieży i otoczony murem, przypomina raczej skromne, gotyckie kościółki wiejskie. Zaskakuje jednak bogatym wnętrzem, które pod względem cennego wyposażenia stawia go w regionalnej czołówce.

 

 

Centralną część prezbiterium zajmuje piękny, barokowy ołtarz, nakryty drewnianym, złoconym baldachimem, który podpiera sześć bogato zdobionych kolumn. Klasycystyczna ambona, towarzysząca ołtarzowi, pochodzi z 1823 r. i również jest wykonana w całości z drewna. Prawdziwą ucztę dla oczu stanowią wspaniałe polichromie zdobiące sklepienie, kopia rubensowskiej „Świętej Trójcy” oraz misterne rzeźby przedstawiające aniołów i świętych. Organy zostały skonstruowane w 1885 r. przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą, który zasłynął budową tych instrumentów m. in. w berlińskiej katedrze, bazylice płockiej i wrocławskiej Hali Stulecia.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się potężna, drewniana dzwonnica. Tuż obok stoją trzy zabytkowe dzwony – jeden z nich jest jednocześnie swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym ofiary I wojny światowej

Zwiedzanie obiektu należy wcześniej uzgodnić ze sprawującymi nad nim pieczę salezjanami, stacjonującymi w domu zakonnym naprzeciwko kościoła.

Źródło:
Powiat drawski dla aktywnych
Przewodnik turystyczny
 Wydawnictwo EKO-MAP 2016