Mapa batymetryczna jeziora Drawsko i Żerdno

Po sześciu latach, które upłynęły od czasu ukazania się mapy batymetrycznej jeziora Drawsko, na rynku wydawniczym pojawiło się wznowienie, uwzględniające 200 hektarów dodatkowej powierzchni wód.

Do mapy Drawska dodano tym razem cały akwen jeziora Żerdno. Jest to zbiornik sąsiadujący z Drawskiem, a na jego wody często trafiają zarówno wędkarze jak i kajakarze eksplorujący okolice zatok Ptasiej i Drahimskiej. Oba jeziora połączone są krótkim odcinkiem Drawy. Żerdno, słynące w regionie z wybitnie czystej wody, jest objęte w całości strefą ciszy, dzięki czemu stało się ulubionym miejscem windsurferów a także spinningistów, tropiących stada okoni.

Fragment mapy batymetrycznej jeziora Drawsko (EKO-MAP 2022)

Nowa mapa wydawnictwa EKO-MAP zawiera bardzo szczegółowe opracowanie batymetryczne dna obu jezior. Oprócz danych głębokościowych mamy tu szereg dodatkowych informacji, istotnych z punktu widzenia wędkarstwa i turystyki wodnej – m. in. rozmieszczenie roślinności podwodnej i przybrzeżnej, lokalizację przeszkód podwodnych, pomostów i kładek wędkarskich, jak również przystanie, cumowiska, miejsca wodowania łodzi, plaże, kąpieliska, ośrodki wczasowe i zasięg stref dopuszczonych do ruchu motorowodnego. Nie zabrakło również przebiegów szlaków turystycznych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą – wiatami rekreacyjnymi, tablicami informacyjnymi i miejscami na ognisko.

Rewers zawiera trójwymiarową wizualizację dna obu zbiorników, dane morfometryczne, nieco zdjęć i reprinty map przedwojennych, na których można znaleźć sporo historycznych ciekawostek związanych z okolicami wspomnianych jezior.

Mapy można nabyć w punktach sprzedaży stacjonarnej na terenie Pojezierza Drawskiego oraz w księgarniach online, m. in. w serwisie turystycznym Wędruj z Nami.

Na koniec należy przypomnieć, że oprócz klasycznych map papierowych wydawnictwo EKO-MAP ma w swojej ofercie również elektroniczne mapy batymetryczne kilkudziesięciu jezior Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, wśród których znajdują się też Drawsko i Żerdno. Mapy są kompatybilne z echosondami Lowrance i Smirad. Dodatkowo każda z map jest dostępna w alternatywnej wersji współpracującej ze smartfonami (systemy Android i iPhone). Pełna oferta wydawnictwa znajduje się pod adresem: www.ekomap.pl