Ostre Bardo – kościół św. Katarzyny

Ostre Bardo (niem. Wusterbarth) to miejscowość o średniowiecznym rodowodzie, położona ok. 7 km na północ od Połczyna-Zdroju. We wsi znajduje się kościół św. Katarzyny – jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w tej części Pomorza.

Budowa kościoła w Ostrym Bardzie datowana jest na lata 1693-94. Nowy budynek o drewnianym szkielecie zastąpił wcześniejszą świątynię, która służyła wiernym od średniowiecza aż do 1692 r., kiedy to miał miejsce pożar wsi. Inwestycję sfinansował Zabel Baltzer von Wolde wraz z małżonką – Sophią Julianą von Glasenapp. Na przełomie XVII i XVIII wieku ich potomkowie i krewni ufundowali barokowe wyposażenie wnętrza: wspaniały ołtarz główny, ambonę z baldachimem i figurą Mojżesza, a także szereg drobniejszych elementów, jak mosiężne lichtarze, świecznik i srebrny kielich. Niektóre z przedmiotów (m. in. misa chrzcielna czy dzwon z połowy XVII wieku) zaginęły i znane są tylko z przedwojennych opisów. Rodzina von Wolde zarządzała wsią od średniowiecza aż do II wojny światowej, a prochy przedstawicieli rodu spoczęły w trumnach i sarkofagach, które umieszczono w krypcie, we wschodniej części nawy.

Ceglana, neoromańska wieża została zbudowana w 1880 r. na miejscu poprzedniczki, którą rozebrano ponad 10 lat wcześniej (na metalowej chorągiewce, wieńczącej czterospadowy dach, pozostała jednak data „1693”). Wówczas też wymieniono fragmenty więźby dachowej i stropów. W 1945 r. wojska radzieckie splądrowały kościelne krypty, jednak najbardziej wartościowe elementy wyposażenia ocalały dzięki polskim osiedleńcom. Do końca XX wieku stan drewnianej konstrukcji pogorszył się do tego stopnia, że przebywanie w kościele stanowiło zagrożenie dla życia. Podjęto więc decyzję o rozpoczęciu kapitalnego remontu. 24 listopada 2007 r. czteroletnie prace konserwatorskie dobiegły końca i odbyła się uroczysta konsekracja kościoła.

Kościół św. Katarzyny w Ostrym Bardzie jest udostępniony do zwiedzania po wcześniejszym skontaktowaniu się z biurem parafii.

Źródło:
Połczyn-Zdrój kurort z duszą
Przewodnik turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2018