Śladami Waltera Gropiusa

18 maja obchodzimy 135. urodziny Waltera Gropiusa – światowej sławy architekta, twórcy weimarskiej uczelni wzornictwa przemysłowego Bauhaus i projektanta wielu znanych budowli, które można zobaczyć m. in. w Cambridge, Bagdadzie, Atenach oraz w Berlinie.

Jego losy przeplatały się częściowo z ziemią drawską. Młody architekt był związany z wsią Jankowo, gdzie gościł go stryj Erich Gropius, właściciel majątku ziemskiego. To właśnie tutaj powstawały pierwsze, niekiedy nieco eksperymentalne realizacje architektoniczne. Na początku XIX w. spod jego ręki wyszły m. in. szkice domów mieszkalnych, pomieszczeń gospodarczych i zabudowy dworskiej folwarku Janikow. Sztandarowym
projektem okazał się jednak budynek spichlerza, który dziś jest jednym z najważniejszych zabytków architektury świeckiej w powiecie.

Zabytkowy spichlerz w Jankowie (fot. Sebastian Bezak)

Efektowny magazyn zbożowy powstał w latach 1905-06 na skraju parku. Jest to dość skomplikowana, wręcz fantazyjna budowla, o spadzistych dachach i częściowo ryglowej konstrukcji. Budynek jest zwieńczony charakterystyczną wieżą ciśnień z pozostałościami dawnego zegara. Spichlerz pełnił swą funkcję również po wojnie (kiedy folwark wchodził już w skład kombinatu rolnego), aż do 1975 r., a dwa lata później został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się przy nim początek ścieżki edukacyjnej „Park Jankowo”, a historii obiektu i jego twórcy poświęcono jedną z tablic informacyjnych.

Dom rodziny Gropius w Jankowie na zdjęciu z 1914 r.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że Jankowo nie jest jedyną miejscowością na pojezierzu, w której swój ślad pozostawił niemiecki architekt. Gropius miał również udział w projekcie zabudowy folwarcznej w pobliskim Żołędowie, a także na terenie posiadłości Goltzengut, zakupionej przez wspomnianego stryja. Z kolei w samym Drawsku Pomorskim powstały dwie wille, które można podziwiać do dziś w Parku Chopina. Niestety wiele z budynków, którym przypisuje się autorstwo mistrza, nie dotrwało do współczesności. Taki los spotkał m. in. willę Ericha Gropiusa, którą zburzono w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Podobnie stało się w Gudowie, gdzie na skutek pochopnych decyzji administracyjnych w 2014 r. zapadła decyzja o wyburzeniu fabryki, zaprojektowanej ponad sto lat wcześniej.

 

Źródło:
Powiat drawski dla aktywnych
Przewodnik turystyczny
 Wydawnictwo EKO-MAP 2016