Szlak rowerowy Pradolina Dębnicy

Przebieg: Połczyn-Zdrój – Łężek – Buślarki – Jezioro Kołackie – Kołacz – Ogartowo – Ogartówko – Połczyn-Zdrój
Kolor oznakowania: niebieski; długość: 21 km; czas przejazdu: 2,5 godziny


Niebieska pętla rowerowa „Pradolina Dębnicy” prowadzi przez lesiste Skowrończe Góry oraz dolinę środkowego biegu rzeki Dębnicy.

Trasa jest niezbyt długa, choć momentami dość trudna – niedaleko Kołacza i Ogartowa zdarzają się strome podjazdy. Wiedzie przeważnie drogami gruntowymi na wschód od Połczyna-Zdroju. W okolicach kwatery łowieckiej szlak łączy się ze ścieżką przyrodniczą „Wokół Kurhanów”; tam też można zaplanować krótki postój, korzystając z drewnianych ław przy przystankach edukacyjnych. Miejsca postojowe znajdują się też na plaży nad Jeziorem Kołackim oraz na terenie strzelnicy myśliwskiej koła łowieckiego „Szarak”.

W odległości niecałych pięciu kilometrów od Połczyna-Zdroju szlak odbija z drogi wojewódzkiej 167 (prowadzącej z Kołacza do Tychowa) w prawo, od tej pory biegnąc leśnym dojazdem pożarowym nr 36. W tym miejscu zaczynają się Skowrończe Góry, czyli pasmo polodowcowych wzniesień, oddzielające dolinę Dębnicy od J. Kołackiego. Najwyższe kulminacje przekraczają tu 160 m n.p.m., wypiętrzając się na wysokość 60 metrów ponad lustro wody jeziora. 4-kilometrowy odcinek, wiodący przez Skowrończe Góry, można przejechać w ciągu 15-20 minut, warto jednak ograniczyć pośpiech i wsłuchać się w odgłosy przyrody, których w lesie, zwłaszcza latem, nie brakuje.

 

Na południe od J. Kołackiego znajduje się duża wieś Kołacz. Miejscowość była dawnym lennem niesławnej rodziny von Manteuffel, o czym przypomina m. in. duży, rodowy herb, zdobiący wnętrze pałacu, którego budowa podobno datowana jest na przełom XVII i XVIII wieku. Innym interesującym zabytkiem jest kościół św. Boromeusza z XVII wieku, który po niedawnym remoncie stał się jedną z ładniejszych sakralnych budowli ryglowych na pojezierzu. Ciekawostką, tym razem związaną ze współczesnością, jest jedyne w powiecie lądowisko helikopterów, zlokalizowane na zachodnim krańcu wsi, gdzie tuż przy samym szlaku można niekiedy zobaczyć „zaparkowany” śmigłowiec gaśniczy Mi-2, pozostający na służbie Lasów Państwowych.

Między Ogartowem a Ogartówkiem szlak biegnie w otwartm terenie, pośród pól i łąk, ponownie pnąc się na wysokość niemal 160 m. Dość monotonny przejazd 3-kilometrową, prostą drogą gruntową umilają efektowne panoramy widokowe, obejmujące Połczyn-Zdrój po zachodniej stronie i górzyste okolice Popielewa na wschodzie. Ostatni etap prowadzi lokalną drogą asfaltową wprost do Połczyna, choć będąc w Ogartówku warto rozważyć przedłużenie wycieczki trasą leśnej ścieżki przyrodniczej „Dbając o figurę poznaję naturę”, którą można dotrzeć stąd do Wilczych Jarów i sztucznego zalewu na Wogrze.

 

Źródło:
Połczyn-Zdrój kurort z duszą
Przewodnik turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2018