Szlak rowerowy Szwajcaria Połczyńska

Rowerowa wycieczka czerwonym szlakiem to coś dla miłośników jazdy przełajowej i wielogodzinnego błąkania się po lesie. Oznakowane trakty wiodą pośród dolin i wzgórz polodowcowej krainy na południe od Połczyna-Zdroju.

Czerwone znaki prowadzą przez najwyższe wzniesienia Szwajcarii Połczyńskiej, dlatego też planując wyprawę należy się nastawić na sporą ilość stromych podejść i zjazdów. Po drodze należy uporać się z dwiema dużymi kulminacjami, sięgającymi 220 metrów n.p.m. i przedzielonymi Doliną Pięciu Jezior, która znajduje się 70 metrów niżej. Długa i męcząca trasa wymaga zaplanowania wielu punktów przystankowych dla zregenerowania sił. Miejsca odpoczynku dla turystów znajdują się m. in. przy zalewie, w pobliżu Wilczych Jarów, nad Jeziorem Kłokowskim, na Wolej Górze i koło leśniczówki Kluczewo.

 

Wyprawę można rozpocząć w Parku Zdrojowym lub na deptaku do Borkowa (ul. Sobieskiego). Początkowo szlak wiedzie dość dobrze utrzymanymi drogami, na krótkim odcinku pokrywając się z asfaltową ścieżką rowerową do Złocieńca. Po drodze mija dwa jeziora (Zalew i Kłokowskie) oraz dwie wieże: maszt telekomunikacyjny w Nowym Toporzyku i leśną dostrzegalnię pożarową na Wolej Górze. Przy tej drugiej warto zaplanować dłuższy postój na złapanie oddechu po energochłonnym wjeździe na szczyt. Dla odmiany – z Wolej Góry aż do następnego przystanku (w Dolinie Pięciu Jezior) jest dosłownie „z górki”.

Fragment mapy turystycznej Połczyn-Zdrój + Szwajcaria Połczyńska (Wydawnictwo EKO-MAP 2018)

Węzeł szlaków na parkingu leśnym między jeziorami Długim i Głębokim to dobre miejsce na weryfikację planów i ocenę własnych możliwości fizycznych. Można stąd wygodnie wrócić do Połczyna krętą drogą wojewódzką 163, zdecydowanie skracając trasę, lub podążać dalej za czerwonymi znakami, prowadzącymi pośród buczynowych wąwozów. Tych, którzy zdecydują się na ten drugi wariant, czeka najcięższy odcinek trasy, wiodący równolegle do pozostawionej w dole, kilkukilometrowej rynny polodowcowej. Jazda górska kończy się dopiero na skraju lasu w okolicy osady Milice, którą dzieli już tylko kilometr od Ogrodna, gdzie do czerwonego szlaku dołączają zielone znaki dalekobieżnej trasy „Greenway Naszyjnik Północy”. Z Ogrodna do Połczyna prowadzi lokalna droga, pozwalająca na spokojną i rekreacyjną jazdę aż do końca szlaku.

 

Źródło:
Połczyn-Zdrój kurort z duszą
Przewodnik turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2018