Szlak rowerowy Wokół Jeziora Lubie

Lubie to jedno z największych jezior w regionie, od północy graniczące z gminą Drawsko Pomorskie, a od południa – z Poligonem Drawskim. Ruch turystyczny skupia się w letniskowych miejscowościach – Gudowie, Linownie i Lubieszewie, oferujących pobyt w ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych, kempingach i na polach namiotowych. Nad jeziorem nie brak też wypożyczalni sprzętu wodnego oraz lokali gastronomicznych, w których prym wiodą smażone ryby, z sielawą na czele.

 

Na rowerową wycieczkę brzegami drugiego pod względem wielkości jeziora w regionie należy przeznaczyć cały dzień. Po północnej stronie Lubia szlak poprowadzono polnymi i lokalnymi, rzadko uczęszczanymi drogami. Od południa z jeziorem sąsiadują Bory Karwickie, pocięte siecią leśnych traktów. Na tym odcinku znajduje się kilka miejsc postoju z drewnianymi wiatami.

 

 

Lubie charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą dna, dzięki czemu stanowi świetne łowisko wędkarskie. Liczne podwodne górki, porośnięte moczarką i rdestnicą, to raj dla spinningistów, a ciche zatoczki z hektarami grążeli i lilii wodnych stanowią dobre miejsca do połowu dużych linów i płoci. Akwen, długi na 14 km i szeroki na przeszło kilometr, jest również doskonałym miejscem dla motorowodniaków i sterników, co widać szczególnie podczas regat żeglarskich, organizowanych co roku w Gudowie. Na wodzie pojawiają się też często grupy kajakarzy, przemierzających szlak Drawy, która wpływa do jeziora od strony zachodniej i opuszcza je dopiero naprzeciwko Lubieszewa.

 

Źródło:
Drawsko Pomorskie + okolice
Przewodnik turystyczny
Wydawnictwo EKO-MAP 2018