Twierdza Ordensburg

15Wyjeżdżając ze Złocieńca w kierunku Czaplinka trudno nie dostrzec dwóch bliźniaczych wież, górujących nad północnym horyzontem. To dawny niemiecki ośrodek szkoleniowy Ordensburg Krössinsee, założony w 1936 r. nad jeziorem Krosino (w uroczystym otwarciu uczestniczył sam Adolf Hitler). Było to jeden z trzech tego typu obiektów utworzonych przez Rzeszę w celu przygotowania (a raczej, mówiąc wprost – indoktrynacji) czystej rasowo młodzieży do pełnienia późniejszych funkcji w NSDAP. Jak pisał Janusz Deresiewicz w monografii Pomorza Zachodniego z 1949 r. – „tu na czterech stadionach, w wykładowych salach, w dwudziestu pa­wilonach komfortowo urządzonych kształcili się przyszli SS-mani, tu była ich szkoła szpiegowska”.

Niemcy planowali wybudować na terenie ośrodka cztery 50-metrowe wieże, pomiędzy którymi miał stanąć duży budynek, a cała konstrukcja miała nawiązywać do krzyżackich zamków. Ostatecznie stanęły tylko dwie wieże, które oprócz niezwykłego wrażenia wizualnego pełniły również funkcje techniczne, jako część systemów cieplnych i hydraulicznych.

Podczas II wojny światowej na terenie ośrodka pracowali m. in. polscy jeńcy wojenni. W tym czasie szkoliła się tu młodzież Hitlerjugend oraz przyszli dowódcy kadr odpowiedzialnych za eksterminację ludności żydowskiej na Kresach Wschodnich. Ordensburg został opuszczony przez Niemców 4 marca 1945 r. Po przejęciu Pomorza Zachodniego przez zwycięskie wojska w ośrodku zakoszarowano żołnierzy Armii Czerwonej. W późniejszych latach obiekt służył jako centrum treningowe dla kadry sportowej przygotowującej się do igrzysk olimpijskich, a w 1952 r. przekazano go polskiemu wojsku. Obecnie znajduje się tu garnizon Budów, w którym stacjonuje 2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło:
Powiat drawski dla aktywnych
Przewodnik turystyczny
 Wydawnictwo EKO-MAP 2016