Kokna i Rakoń
Kokna (zwana też Koczynką) jest prawym dopływem Drawy, o długości 24 km, z czego kajakiem można pokonać nie więcej jak połowę tej odległości.
Jest to mało znana, niewielka i dość płytka rzeczka, której źródła znajdują się w okolicy wsi Gawroniec (niektóre opracowania kartograficzne określają odcinek od Gawrońca do jeziora Ostrowiec nazwą Rakowiec). Kokna jest rzadko wspominana w przewodnikach kajakowych, a biegnący na południe od Ostrowca szlak kajakowy jest polecany raczej dla miłośników trudnych przepraw. Wyprawę najwygodniej rozpocząć na 60-hektarowym jeziorze Dołgie. Wiosłowanie wąskim korytem, którego szerokość w początkowych odcinkach nieznacznie tylko przekracza 2 metry, wymaga niemałej cierpliwości. Liczne naturalne przeszkody i spotykane w kilku miejscach wypłycenia spowalniają spływ, na który łącznie należy przeznaczyć 5-6 godzin.
Dzikie otoczenie rzeki ma też jednak swoje plusy. Pośród bagnistych brzegów kryje się wiele zwierząt, które czasem udaje się spotkać kajakarzom. Pośród łąk, gdzie rzeka tworzy nieco szersze rozlewiska, czają się na swą zdobycz czaple siwe. Wśród przybrzeżnych krzewów niekiedy przemknie niebieski zimorodek, a przy odrobinie szczęścia przy powalonych pniach można wypatrzyć bobra.
Kokna i Rakoń (źródło: Pojezierze Drawskie + Drawa: Turystyka wodna EKO-MAP 2021)
Mniej więcej w połowie szlaku wody Kokny zasilane są przez lewobrzeżny dopływ – Rakoń. Jest to rzeczka charakteryzująca się jeszcze trudniejszą dostępnością, co jednak nie odstrasza śmiałków próbujących przedrzeć się jej korytem z Siecina w stronę Drawy.
Kokna wpada do Drawy pośród łąk pomiędzy Darskowem a Dalewem. W tym miejscu można zakończyć spływ lub kontynuować go Drawą w kierunku zachodnim, w stronę Drawska Pomorskiego.
Źródło:
Powiat drawski dla aktywnych
Przewodnik turystyczny
Wydawnictwo EKO-MAP 2016