To trzeba zobaczyć w 2019 roku

Pojezierze Drawskie to nie tylko żagle, ryby i grzybobranie. Dla miłośników plenerowej rozrywki zaplanowano szereg imprez cyklicznych, z których klika wymaga szczególnej uwagi. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych, które odbędą się na Pojezierzu Drawskim w 2019 r.

Festiwal Podróżniczy 16 Południk w Złocieńcu

Złocieniecki festiwal to niemała gratka dla miłośników przygody i podróży. Podczas tego wydarzenia na kinowej etradzie goszczą znani globtroterzy, którzy odwiedzili najdalsze zakątki świata. Oprócz podróżniczych prezentacji odbywają się również wystawy, koncerty, warsztaty kulinarne, a także zajęcia dla najmłodszych. W ofercie Złocienieckiego Ośrodka Kultury znajdują się zarówno bilety jednodniowe, jak i zbiorcze, umożliwiające uczestnictwo w całym festiwalu.


Puchar Świata w Rajdach Terenowych „Baja Poland” Drawsko Pomorskie / Kalisz Pomorski

Otwarcie sezonu rajdowego na Poligonie Drawskim tym razem przewidziano na kwiecień. Baja Drawsko stanowi tradycyjnie pierwszą rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. W poprzednim rajdzie udział wzięła prawie setka drużyn, a na poligonowych drogach pojawiły się quady, pickupy i samochody terenowe wszelkiego typu – również te wykonane według indywidualnych projektów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod nazwą „Wysoka Grzęda”.


Żagle 2019 – regaty młodzieżowe na jeziorze Siecino

Na początek czerwca zaplanowano XIX Ogólnopolskie Regaty o Puchar Ziemi Złocienieckiej i Puchar Starosty Drawskiego, połączone z Wojewódzką Olimpiadą Młodzieży oraz Mistrzostwami Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w klasach ISA407, Optymist, Laser 4.7 i Europa. Zawodnicy startują z ośrodka na wyspie Ostrów.


Rybna Fiesta w Szczecinku

Jest to impreza rekreacyjna mająca na celu promocję walorów turystycznych powiatu szczecineckiego oraz przybliżenie mieszkańcom i uczestnikom zagadnień związanych z ekologią jezior i rzek. Organizatorzy zapowiadają licznie warsztaty i zajęcia przyrodnicze dla dzieci, stoiska plenerowe, degustacje potraw z ryb, eko-rejsy statkiem oraz młodzieżowe regaty i zawody wędkarskie. Impreza odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy Muszli Koncertowej w Parku Miejskim.

  • Termin: 15-16 czerwca 2019 r.
  • Strona internetowa: www.szlot.pl

XVI Henrykowskie Dni w Siemczynie

Jest to wydarzenie będące połączeniem konferencji naukowej z prezentacjami o charakterze historyczno-artystycznym. Gośćmi i uczestnikami prezentacji są m. in. przedstawiciele samorządów lokalnych i wojewódzkich, reprezentanci Narodowego Instytutu Dziedzictwa i specjaliści zajmujący się dokumentacją zabytków. Wydarzenie to objęte jest patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz samorządowych, a patronat medialny sprawują m.in. TVP Historia i Radio Szczecin. Impreza odbywa się na terenie dawnego majątku rodziny von der Goltz, którego główną atrakcją jest XVIII-wieczny, barokowy pałac.


Festiwal Balonowy w Szczecinku

Szczecinecki Festiwal „O Memoriał Kurta Hummela” jest jedną z najbardziej widowiskowych imprez balonowych w Europie. Już od dziesięciu lat Szczecinek odwiedzają załogi balonowe z całej Europy. W 2019 r. nad miastem można było podziwiać dziesiątki wielkich balonów, których załogi przyjechały z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Danii i USA. Punktem kulminacyjnym programu jest nocna gala z udziałem wybranych załóg, będąca połączeniem muzyki filmowej i niezwykłych efektów świetlnych.


Regaty jachtów kabinowych na jeziorze Drawsko

Początek sezonu żeglarskiego na jeziorze Drawsko przypada na majówkę, wtedy też odbędą się pierwsze z kilku czaplineckich zawodów żeglarskich. Największym wydarzeniem regatowym na Drawsku są jednak letnie Otwarte Regaty Żeglarskie o Puchar Jeziora Drawsko i Puchar Czaplinka w klasach T1, T2. W tym roku odbędą się one podczas lipcowych obchodów dni miasta. Łodzie startują z mariny przy Ośrodku Sportów Wodnych w Czaplinku.


(fot. Piotr Gawroński)

III Ogólnopolska Biesiada Cygańsko-Słowiańska – Połczyn-Zdrój

Jest to impreza dla miłośników barwnego folkloru i estradowej muzyki. Pierwszego dnia odbędzie się konkurs wokalny dla młodych wykonawców z całej Europy. Dzień później w połczyńskim amfiteatrze zabrzmi Koncert Galowy III Ogólnopolskiej Biesiady Cygańsko-Słowiańskiej. Zarówno występ laureatów konkursu, jak i koncert będą transmitowane na żywo w TVP.


XVI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” w Bornem Sulinowie

Letni zlot w Bornem Sulinowie to jedna z najpopularniejszych imprez militarnych w kraju. W poprzednich edycjach „Gąsienic i Podków” każdorazowo uczestniczyły setki pojazdów wojskowych – motocykli, terenówek, amfibii, transporterów opancerzonych i czołgów. Wśród zagranicznych uczestników standardowo prym wiodą Niemcy, ponadto na tankodromie można spotkać m. in. Belgów, Holendrów, Włochów, Węgrów, Rosjan, Portugalczyków, Francuzów i reprezentantów Skandynawii.


Trophy Szczecinek 2019

Największe zawody wędkarskie w Polsce, w których bierze udział 250 uczestników z terenu całego kraju. Konkurencja odbywa się na wodach dwóch dużych jezior Pojezierza Szczecineckiego (Trzesiecko i Wilczkowo). W ubiegłym roku na zawody wyruszyło 150 łodzi, a największym trofeum był szczupak o długości 90,7 cm.

  • Termin: 17-20 października 2019 r.
  • Strona internetowa: www.szlot.pl