Jezioro Pile

Pile znajduje się na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, w centralnej części gminy Borne Sulinowo. Jest to akwen wprost stworzony dla turystyki wodnej, bardzo popularny zarówno wśród amatorów żeglarstwa, jak i motorowodniaków.

Trójwymiarowa wizualizacja rzeźby dna jeziora Pile

Od południa do jeziora przylega jedno z najmłodszych miast w Polsce – Borne Sulinowo, które jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku było siedzibą radzieckiego garnizonu. Po wyjeździe czerwonoarmistów powstało tu sporo obiektów noclegowych i restauracji, a samo miasto, wraz z opuszczonym poligonem, stało się jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego.

 

Przy brzegach jeziora rozlokowane są kąpieliska, piaszczyste plaże i niewielkie przystanie wodne. Przez Pile przepływa rzeka Piława, którą wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych na Pomorzu. Jego trasa prowadzi przez Zalewy Nadarzyckie na południe, gdzie na wysokości wsi Dobrzyca wody Piławy łączą się z nurtem Gwdy.

Jezioro Pile na przedwojennej, niemieckiej mapie topograficznej

Stosunkowo czyste wody jeziora Pile, w połączeniu z urozmaiconym dnem, zachęcają do połowu ryb. Jednym z miejsc ulubionych przez wędkarzy są okolice podwodnego lasu w sąsiedztwie półtorahektarowej wyspy. Przed wojną wyspa miała niemal dwukrotnie większą powierzchnię, a jej zachodnia część zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Według jednej z hipotez, nastąpiło tu zjawisko zapadnięcia się części dna jeziora, w efekcie czego spory fragment wyspy znalazł się kilkanaście metrów pod wodą. Nie brakuje jednak zwolenników innych teorii sugerujących, że mogła nastąpić tu gigantyczna (zamierzona lub przypadkowa) eksplozja materiałów wybuchowych, które były składowane w tym miejscu przez niemieckie wojsko przed 1945 r. Tak czy inaczej, istnienie podwodnego osuwiska jest faktem, a zatopiony las stanowi kryjówkę dla niezliczonych ryb i jednocześnie niemałą atrakcję dla płetwonurków.

 

Pile to drugi pod względem wielkości zbiornik wodny w powiecie szczecineckim. Powierzchnia jeziora to prawie 1000 ha, a długość linii brzegowej, nie licząc wysp, wynosi 30,5 km. Maksymalna głębokość nieznacznie przekracza 40 metrów. Zasoby wodne jeziora Pile podlegają pod Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku.

 

Fragment mapy Jezioro Pile + Brody, Kocie, Strzeszyn (Wydawnictwo EKO-MAP 2018)