Dbając o figurę poznaję naturę

Przebieg: Połczyn-Zdrój (sanatorium Borkowo) – Wilcze Jary – grodzisko – Ogartówko
Oznakowanie: tablice kierunkowe z kilometrażem; długość: 6,5 km; czas przejścia: 2 godziny


Na południe od połczyńskiego Zalewu wiedzie szlak o wdzięcznej nazwie „Dbając o figurę poznaję naturę”, utworzony w 2013 r. przez Nadleśnictwo Połczyn. Jest to połączenie ścieżki edukacyjnej z trasą sportowo-rekreacyjną.

Oznakowana trasa rozpoczyna się przy schronisku Tadeuszówka (koło sanatorium Borkowo) i prowadzi przez Wilcze Jary, okalające dolinę górnego biegu Wogry, aż do wsi Ogartówko. Jednym z punktów, przy którym warto zatrzymać się na dłużej jest grodzisko, ulokowane w miejscu połączenia dwóch leśnych strumieni, przy dawnym Trakcie Solnym. Otoczenie grodu stanowiły dwa wały i sucha fosa, a dodatkowe zabezpieczenie przed napaścią stanowiły niemal pionowe zbocza, które opadały wprost do potoków, wijących się 20 metrów niżej. Ogólny zarys grodziska, którego średnica przekracza 60 m, jest doskonale widoczny do dziś. O tym, jak trudne musiało być zdobycie tej śródleśnej fortecy, można się przekonać, na własną rękę podejmując próbę wspinaczki na szczyt stromego cypla.

Wały średniowiecznego grodziska na przedwojennej mapie topograficznej

Oprócz licznych tablic informacyjnych, opisujących prawidła przyrody i gospodarki leśnej, przy przystankach turystycznych ustawiono ławy, drewniane wiaty i dwie dobrze wyposażone siłownie plenerowe. Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 6,5 km, choć planując pieszą wycieczkę należy pamiętać o doliczeniu dodatkowych kilku kilometrów na powrót do miasta (lub do punktu startowego).

Źródło:
Połczyn-Zdrój kurort z duszą
Przewodnik turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2018