Zalew na Wogrze w Połczynie-Zdroju

W 1996 r. poziom wód niewielkiej rzeki Wogry, przepływającej przez centrum Połczyna podniósł się na tyle, że część miasta została zalana. Skłoniło to władze samorządowe do rozpoczęcia budowy zbiornika retencyjnego, który oprócz zapobiegania powodzi mógłby też pełnić funkcje turystyczne. Tym sposobem przy sanatorium Borkowo powstał połczyński zalew, będący dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Przez szereg lat w swojej ofercie turystycznej Połczyn-Zdrój posiadał wszystko oprócz jeziora, które byłoby położone w niewielkiej odległości od miasta. Wprawdzie w okresie międzywojennym funkcjonowało małe kąpielisko w Parku Zdrojowym, później przekształcone w odkryty basen sportowy, jednak dopiero powstanie Zalewu ostatecznie uzupełniło tę, dość istotną, lukę. Inwestycja pochłonęła 4,5 mln zł, a uroczyste otwarcie zbiornika nastąpiło w listopadzie 2003 r. Nieco później do dyspozycji turystów oddano teren rekreacyjny przy południowym brzegu, gdzie powstał parking z drewnianymi wiatami i ławami piknikowymi, plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i niewielka plaża.

Batymetria zalewu w Połczynie-Zdroju w skoku głębokości 0,5 m (na podstawie pomiarów przeprowadzonych przez EKO-MAP w 2017 r.)

Zalew jest udostępniony dla amatorskiego połowu ryb i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród miłośników wędkowania, a w swej krótkiej historii był wielokrotnie miejscem organizowania zawodów wędkarskich o puchar burmistrza Połczyna-Zdroju. Podczas zarybień zbiornik został wzbogacony o narybek karpia, lina, szczupaka i węgorza. Wybierając się na łowy warto znać rzeźbę dna zbiornika, który charakteryzuje się rozległymi płyciznami od strony Borkowa. Największa, ponad 4-metrowa głębia, jest zlokalizowana tuż przy zaporze, dokładnie na przebiegu dawnego koryta Wogry. Zarządcą wód jest Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie, a stosowne zezwolenie na połów ryb (umożliwiające wędkowanie również w mniejszej części Zalewu po drugiej stronie ul. Solankowej) można nabyć w Galerii Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Źródło:
Połczyn-Zdrój kurort z duszą
Przewodnik turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2018