Witamy na Pojezierzu Drawskim

Pojezierze Drawskie to region w północno-zachodniej części kraju, znajdujący się w całości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 2000 km kw. Patrząc na mapę pojezierza rzuca się w oczy jego wyraźny podział na dwa obszary o odmiennym charakterze przyrodniczo-geograficznym. Północną część stanowi szeroki pas dużych akwenów, począwszy od Lubia, przez Siecino, Drawsko i Komorze, aż do jeziora Pile, gdzie region stopniowo przechodzi w Pojezierze Szczecineckie. Część południowa charakteryzuje się mniejszą ilością wód, przy czym jest zdecydowanie bardziej zdominowana przez wielkoobszarowe kompleksy leśne: Bory Krajeńskie, rozpościerające się od Złocieńca przez Ziemię Wałecką w kierunku Piły, oraz Puszczę Drawską, towarzyszącą dolinie rzeki Drawy aż do jej ujścia do Noteci w północnej Wielkopolsce.

Wzgórza morenowe w północnej części pojezierza (fot. Sebastian Bezak)

Prawie jak w górach

Teren Pojezierza Drawskiego został ukształtowany przez działalność lodowca, a właściwie kilku lodowców – ponieważ tę część kraju objęły łącznie trzy zlodowacenia, z których największy wpływ na rzeźbę powierzchni wywarło ostatnie z nich, określane jako północnopolskie. Lądolód, którego grubość w czasach największej świetności sięgała 3 kilometrów, ostatecznie wycofał się na północ dopiero 11 tysięcy lat temu, pozostawiając po sobie teren wyrzeźbiony na kształt rozmaitych form geologicznych: wałów morenowych, polodowcowych rynien i punktowych zagłębień, między którymi znalazły się niezliczone, mniejsze i większe narzutowe głazy. Pradoliny, pozostałe po masach wód spływających z czoła ustępującego lodowca, przekształciły się w koryta rzek; niewielkie wytopiska stały się oczkami wodnymi, a wielokilometrowe, postglacjalne rynny wypełniły się wodą tworząc długie i wąskie jeziora o imponujących głębokościach. Tak oto powstał krajobraz dzisiejszego Pojezierza Drawskiego, kojarzący się bardziej z pejzażami spotykanymi na pogórzu niż z nadmorskimi równinami.

Aktywny wypoczynek

Walory krajobrazowe pojezierza należą do jego głównych atutów, przemawiających za rozwojem turystyki. Z oczywistych względów najważniejszą rolę spełnia turystyka wodna, którą można uprawiać na niezliczoną ilość sposobów. Żeglarstwo, sporty motorowodne, wędkarstwo, jazda na nartach wodnych, nurkowanie, kajakarstwo, kąpiele i windsurfing – to tylko niektóre propozycje sposobów realizacji wodnych pasji. Jeśli ktoś natomiast nie przepada za jeziorami i rzekami, może zdecydować się na pieszą lub rowerową wyprawę, mając do dyspozycji kilkadziesiąt oznakowanych szlaków o różnym stopniu trudności. Z myślą o piechurach utworzono sieć szlaków nordic walking, o długości od kilku do kilkunastu kilometrów. Lądowe wycieczki pozwalają poznać burzliwą historię tych ziem, gdzie do dziś przetrwały liczne ślady historycznych epok – średniowieczne zamki, gotyckie świątynie, barokowe pałace, zapomniane cmentarze i pozostałości wojennych umocnień.

Lato pod żaglami (fot. Sebastian Bezak)

Turystyka wodna

Wody stojące i płynące to jeden z najistotniejszych komponentów krajobrazu, decydujących o charakterze Pojezierza Drawskiego. Ponad 250 jezior ma powierzchnię przekraczającą 1 ha. Mniejszych, leśnych i śródpolnych oczek, jest kilkakrotnie więcej. Największe akweny są świetnie przystosowane do uprawiania żeglarstwa. U brzegów jezior Drawsko, Siecino i Lubie rozsiane są kompleksy wypoczynkowe, dysponujące przystaniami jachtowymi i wypożyczalniami sprzętu pływającego. W niektórych ośrodkach istnieje też możliwość odbycia kursu żeglarskiego lub nurkowego. Na wszystkich wymienionych jeziorach organizowane są coroczne regaty: eliminacje „Pucharu Polski Jachtów Kabinowych” na jeziorze Drawsko, „Puchar Ziemi Złocienieckiej” nad Siecinem oraz „Puchar Jeziora Lubie” w Gudowie. Od 2014 roku na terenie pojezierza prowadzone są szczegółowe pomiary batymetryczne wraz z inwentaryzacją podwodnych przeszkód. Rezultaty prac są wykorzystywane do publikacji nowych map jezior w wersji tradycyjnej i elektronicznej, dzięki czemu miłośnicy urlopów pod żaglami otrzymują możliwie aktualny materiał kartograficzny, żeglowanie staje się bezpieczniejsze, łatwiej też zaplanować całodzienny rejs.

Czas postawić żagle (fot. Sebastian Bezak)

Niemal przez cały rok drawskie jeziora cieszą się powodzeniem wśród wędkarzy. Choć zdaniem wielu doświadczonych łowców pogłowie ryb systematycznie spada, chętnych na złowienie medalowego szczupaka czy karpia wciąż nie brakuje. Sprzyjają temu niezliczone możliwości połowu – zarówno z łodzi jak i brzegu, na naturalną i sztuczną przynętę. W ostateczności można odwiedzić prywatne łowisko i za odpowiednią opłatą cieszyć się kilogramowym karpiem lub pstrągiem. Opłaty wiążą się również z połowem w jeziorach, które podlegają pod Polski Związek Wędkarski, gospodarstwa rybackie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Zezwolenia na połów ryb można zakupić w sklepach wędkarskich, biurach przedsiębiorstw rybackich lub za pośrednictwem internetu.

Windsurfing cieszy się coraz większą popularnością (fot. Sebastian Bezak)

Z uwagi na walory przyrodnicze, wody Pojezierza Drawskiego są objęte rozmaitymi formami ochrony. Poza ochroną wielkoobszarową na wybranych akwenach funkcjonują strefy ciszy, w obrębie których zakazane jest używanie łodzi z silnikami spalinowymi. Całkowita strefa ciszy obowiązuje na wszystkich jeziorach gminy Czaplinek (z wyjątkiem Drawska i Siecina), Jeziorze Zarańskim oraz na wodach znajdujących się w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego. Na akwenach objętych strefą ciszy można jednak bez przeszkód używać silników elektrycznych.

Świt to dobra pora na dużą rybę (fot. Sebastian Bezak)

Warto zobaczyć

Uzupełnieniem oferty turystycznej są cykliczne wydarzenia, odbywające się przede wszystkim (choć nie tylko) w głównych ośrodkach miejskich. Warto tu wymienić Festiwal Wędkarski w Czaplinku, Złocieniecki Interfolk, rajdy samochodowe w okolicach Drawska i Kalisza Pomorskiego oraz Spotkania Łowieckie Darz Bór w Połczynie-Zdroju. Pasjonaci inscenizacji historycznych koniecznie powinni zobaczyć Dni Henrykowskie w Siemczynie i Jarmark Średniowieczny w Zamku Drahim.

Parada Myśliwska w Połczynie-Zdroju (fot. Sebastian Bezak)

Jak widać, mnogość atrakcji i możliwości aktywnego spędzania czasu plasuje Pojezierze Drawskie w czołówce zachodniopomorskich regionów turystycznych. Jeśli do tego dodamy znakomicie rozwiniętą sieć obiektów noclegowych – ośrodków wczasowych, kempingów, gospodarstw agroturystycznych i pól namiotowych, wraz z towarzyszącą im bazą gastronomiczną, otrzymamy znakomitą, kompleksową ofertę turystyczną regionu, gwarantującą udany wypoczynek i niezapomniane wspomnienia.

Źródło:
Pojezierze Drawskie – turystyka wodna 
informator turystyczny

Wydawnictwo EKO-MAP 2015