Zamek Manteufflów w Połczynie-Zdroju

W Połczynie-Zdroju znajduje się jeden z dwóch zamków, jakie pozostały do dzisiejszych czasów na terenie powiatu świdwińskiego.

Warownia powstała w 1290 r. z rozkazu pomorskiego księcia Bogusława IV. W następnym stuleciu zamek przejęli Wedlowie. Ten rycerski ród panował również w okolicznych miastach – m. in. w Złocieńcu, Świdwinie i Kaliszu Pomorskim. Kolejnymi właścicielami na krótko zostali brandenburczycy, a ostatecznie pod koniec XIV w. twierdza przypadła rodowi Manteufflów, słynącemu z grabieżczych wypraw.

 

Kroniki mówią o wielkim pożarze, który zniszczył niemal całe miasto wraz z zamkiem w 1500 r. Po odbudowie dawna twierdza utaciła znaczenie obronne, stając się rodową rezydencją. Dziś znajduje się tu biblioteka miejska, galeria oraz ekspozycja przedwojennych fotografii, przedstawiających dawny Bad Polzin.

W grudniu 2012 r. w połczyńskim zamku zakończono kompleksowe prace remontowe, trwające dwa lata. W ramach rewitalizacji budowli odnowiono elewację i bramę wjazdową, przebudowano schody zewnętrzne, zamontowano transporter dla niepełnosprawnych oraz wymieniono nawierzchnię dziedzińca. Całkowity koszt inwestycji wyniósł przeszło 1.350.000 zł.